Yıldırımın oluşturduğu darbe gerilimleri yani aşırı gerilimler yıldırımın sekonder etkisidir. Dolayısıyla yıldırımın sekonder etkisine karşı koruma “Aşırı Gerilime karşı koruma”, bu amaçla kullanılan cihazlar da “Aşırı Gerilim koruyucuları” olarak anılmaktadır. Sekonder etkinin yarattığı zarar ise elektronik donanımın (Faks, modem, bilgisayar, telefon santralı, scada sistemleri, otomasyon sistemleri, antenler, savunma sistemleri elektronik donanımları vs.) arızalanmasıdır. Elektronik donanımlar gerek yıldırıma karşı, gerek şebeke açma kapamalarına karşı ancak ve ancak aşırı gerilim koruyucuları ile korunabilirler. Çünkü sadece aşırı gerilim koruyucuları yeteri kadar hızlı, güçlü ve yalnızca bu amaç için üretilmiş koruyuculardır.

Elektronik cihazlarınızın arızalanmaması için sistemlerin ayrıca ilave bir donanım olan aşırı gerilim koruyucuları ile korunması gerekmektedir. Bu amaçla yıldırımdan korunma sistemlerinin yanında, Aşırı Gerilim Koruyucuları konusunda sağlamlıkları ve güvenilirlikleri ile bütün dünyada ün yapan Leutron® firmasının Türkiye temsilciliğini yapmaktayız.

Geniş ürün yelpazesi ile DAMEKS A.Ş. olarak tesislerde keşif çalışmaları yapmak suretiyle aşırı gerilim ekipmanlarının tedarik ve montaj hizmetlerini yürütmekteyiz.